Fundacija GraphiTech je v muzeju Alto Garda (La Rocca) v Riva del Garda 8. in 9. septembra organizirala delavnico na temo Urban Planning – Large Scale Modeling (urbanistično načrtovanje – modeliranje v velikem merilu) v sklopu projekta STATUS in je bila namenjena arhitektom, urbanistom, inženirjem, študentom in lokalni upravi.
Prvi dan je bil namenjen prezentacijam priznanih raziskovalcev in podjetnikov iz Italije, Irske in ZDA, ki so prispevali strokovni uvid v vprašanja razvoja integriranih GIS-ov. Njihov prispevek k osrednjim vprašanjem delavnice (načrtovanje v velikem merilu in urbanistično načrtovanje) je bil koristen pri oblikovanju končne oblike prve platforme SEE Space za mala in srednje velika mesta.
Uvodne besede je podal strokovni predsednik R. de Amicis, zatem pa so bila na vrsti predavanja, ki so predstavila naslednje tematike:
- Nova širokopasovna infrastruktura kot integralni del urbanističnega načrtovanja pametnih regij (Diego Taglioni, Trentino Network, Trento, Italija);
- Metode zajema geoprostorskih podatkov in nove tehnologije za podporo prostorskemu načrtovanju in geodeziji (Enda Nolan, Coastway Surveys, Bagenalstown, Irska);
- Trajnostni urbani razvoj: za meščane z meščani (Iacoppo Carreras, U-Hopper, Trento, Italija);
- Nove tehnologije za trajnostno načrtovanje (Giovanni Perego, Tech Data, Milano, Italija);
- Mestno gozdarstvo za pametnejša mesta (Enda Keane, TreeMetrics, Cork, Irska);
- Uporaba dokazljivega modeliranja in analiz podatkov za izboljšano odločanje v urbanističnem načrtovanju (William Haynes, Future Analytics, Dublin, Irska);
- Proceduralno 3d modeliranje pri oblikovanju pametnih mest (Patrick Brooks, ESRI, Los Angeles, ZDA);
- Hitre presoje historičnega stavbnega fonda in njegove konstrukcijske značilnosti ter potresna ranljivost (Marco Zuppiroli, Univerza Ferrara, Ferrara, Italija);
- Prepoznavanje potreb po usklajenih prostorskih podatkih pri načrtovanju mest (Piergiorgio Cipriano, Sinergis, Ferrara, Italija).
Drugi dan delavnice je bila organizirana delovna okrogla miza z diskusijo o končnih izdelkih projekta STATUS, ki bodo objavljeni na spletni strani. Udeležili so se je predstavniki partnerskih mest, strokovni in tehnični partnerji, kakor tudi drugi strokovni predstavniki programa. Sestanek je želel odgovoriti na različna vprašanja glede projekta in oblikovati končno vsebino SEE City platforme, kot STATUS spletnega orodja za podporo trajnostnemu razvoju, sovisnosti in integraciji v Jugovzhodni Evropi.
Prva tema je bila tehnična podpora končni platformi. Partnerji so se strinjali, da naj bi Fundacija Graphitech nudila pomoč partnerjem tudi po koncu projekta STATUS. Poleg tega je bilo govora o dodatni delavnici, katere cilj bi bil nudenje osnovnega usposabljanja pri uporabi platforme.
Razprava se je zatem posvetila pregledu nove verzije prostorskega atlasa. Partnerji so Graphitecu podali seznam izboljšav, ki bodo omogočale boljšo in preprostejšo uporabo platforme. Pridruženi partnerji so pripravili tudi odzive na stare možnosti atlasa in tudi predloge glede novih.
Zatem so partnerji tehtali o tem, kako organizirati končno platformo in jo predstaviti javnosti, glede na to da naj bi bili na koncu na voljo trije sklopi:
- repozitorij ali hramba vse dokumentov, ki so nastali v času trajanja projekta STATUS;
- geoblog, spletno orodje, ki zbira in kaže urbane probleme in rešitve;
- prostorski atlas v obliki spletne platforme z zbirko trenutnih prostorskih podatkov, politik in zakonov.
Na koncu so se udeleženci osredotočili tudi na končno konferenco projekta STATUS. Opozorili so na kritične točke pri pripravi končne konference, ki bo konec oktobra v Alba Iulii.
Dvodnevna delavnica je bila zelo uspešna, saj se je je udeležilo skoraj 60 strokovnjakov, ki so izkazali veliko zanimanje za urbanistično načrtovanje in 3d modeliranje.